Jak uruchomić Jenbachera? - czyli o projekcie, którego podjęliśmy się tylko my

PROtotypownia realizuje wiele projektów, których nie podejmują się firmy z branży. Takie projekty są odrzucane z reguły, bo projekty nietypowe mogą nieść za sobą pewne komplikacje dla firm elektroenergetycznych specjalizujących się w produkcji seryjnej. 

Niedawno zakończyliśmy prace nad uruchomieniem Jenbachera, rocznik 1981 - 975 kVA. Agregat niezniszczalny, pozbawiony obecnych w dzisiejszych agregatach układów zapobiegających przeciążeniu, niereagujący aż tak negatywnie na skokowe zadanie obciążenia. Agregat powstał w czasach, kiedy sprawność odbiorników była mniejsza - potrzebowały więc większej liczby Amperów przy tej samej mocy. Jenbacher przy 975 kVA osiągnął 1330 A (cos fi = 0,7 (!) ).  Efekt - prądnica i inne elementy bardziej odporne elektromagnetycznie niż dzisiejsze urządzenia. 

Hitzinger SGS na silniku Jenbacher, bo o takim tu mowa, razem ze swoim bratem bliźniakiem tworzyli w latach 80'tych jeden z pierwszych zespołów synchronicznych agregatów prądotwórczych diesla. Synchronizacja, podobnie jak samo pierwsze uruchomienie agregatu prądotwórczego nie było wtedy racjonalnym, jednorazowym zadaniem. 
Każde uruchomienie agregatu prądotwórczego wiązało się wtedy z konieczną obecnością specjalisty - osobno uruchamiało się wentylator, chłodnicę, pompę i wiele innych elementów. Użytkownik, nawet zaawansowany technicznie, zwykle nie był w stanie włączyć zasilania awaryjnego. Agregat posiada AVR - Automatic Voltage Regulator, prądnicę bezszczotkową, elektroniczny regulator obrotów, w swoich czasach stanowił innowację.

Jaka była rola PROtotypowni?

Przygotowanie nieuruchamianych od wielu lat części do rozruchu. Zaprojektowanie i przygotowanie układu automatyki pozwalającego na uruchomienie agregatu jednym przyciskiem. Przystosowanie agregatu prądotwórczego do współpracy z układem Samoczynnego Załączania Rezerwy. Ryzyko związane z możliwością, że coś nie zadziała. 

Miejsce:

Kolejna z firm zajmujących się produkcją specjalistycznego podłoża, Polska

Efekt:

Agregat prądotwórczy z lat 80'tych, niemal w pełni odporny na wszelkie anomalie, stanowiący niewielką inwestycję w stosunku do nowego odpowiednika stanowi źródło zasilania awaryjnego w przedsiębiorstwie, działający w automacie. Sprawdziliśmy to obciążnicą. Ten agregat może zrobić jeszcze bardzo wiele. 
Jenbacher Werke - agregat do zadań specjalnych.

 

Inspirathory

They inspire us new challenges
and projects specifically tailored
to the needs of our customers.
We work so that in a short time
to meet expectations
and to create a solution
tailor-made.

Register data

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko, Poland

Contact

Urgent technical matters: +48 605 955 129
http://www.prototypownia.com.pl/
E-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

 

Damage

Call us.
Solution of your problem
we find it as soon as
possible.


We operate throughout the Polish.