Prototypownia - Przedsiębiorca z klimatem 2016 (video)

Prototypownia miała przyjemność wziąć udział w konferencji Przedsiębiorca z Klimatem. Zapraszam do obejrzenia krótkiego, amatorskiego filmiku z naszego wystąpienia i zapoznania się z ekologicznymi aspektami systemów zasilania :) 

 

 

 

 

prezentacja:
http://www.przedsiebiorcazklimatem.pl/uploads/Prezentacja%20nr%208%20Polczyn%20Prototypownia.pdf

materiały organizatora:
http://www.przedsiebiorcazklimatem.pl/konferencje

 

Materiał do przemówienia:

Systemy zasilania nowej generacji

 

Witam Państwa, miałam być tutaj z Błażejem Flaszyńskim, ale niestety – albo i stety wpłynęło nam więcej zamówień niż zakładaliśmy i wszystkie siły techniczne musiały zostać na produkcji. 

Nazywam się Magdalena Fiedorowicz-Flaszyńska, razem z Błażejem Flaszyńskim założyliśmy 2 lata temu Prototypownię. O tym czym dokładnie się zajmujemy powiem później, teraz zapraszam Państwa do wysłuchania kilku słów na temat Systemów Zasilania Nowej Generacji. 

 

 

 

Co mogę powiedzieć o systemach zasilania? Kilka gniazdek i trochę kabli, mała rozdzielnia. Pytanie tylko czy taka odpowiedź odpowiada potrzebom Państwa przedsiębiorstw. 

Każde przedsiębiorstwo zużywa określoną ilość energii elektrycznej, ilość tę – czyli liczbę KW jaką zużywa firma możecie odczytać z faktury za prąd lub oszacować na podstawie wartości rzeczywistych i skokowych odbiorników – czyli urządzeń i maszyn jakich używacie do codziennej pracy. 

Tylko Wy – lub Wasi pracownicy, jesteście w stanie określić jak bardzo kluczowe znaczenie ma ciągłość i nazwijmy to – odpowiednia wydajność zasilania. 

 

Skąd bierzemy prąd? Naturalnie z gniazdka. ale podobnie jak w żarcie, o tym, że facet dowiaduje się, że papier toaletowy nie rośnie w łazience po tygodniu od wyjazdu żony, tak każdy przedsiębiorca prędzej czy później dowiaduje się, że prąd z sieci zawodowej nie zawsze jest dostępny. 

 

W ramach sieci podstawowej wyróżniamy 2 główne elementy: przyłącze i rozdzielnię elektryczną. Ich zadaniem jest odebranie prądu z sieci, wstępne zabezpieczenie przed ewentualnymi anomaliami i rozdysponowanie zasilania na poszczególne części budynku. 

Co powoduje, że zwykły system zasilania zmienia się w system zasilania gwarantowanego?

• Przede wszystkim UPS, który pewnie część z Was ma. Zachowując najbardziej optymalny stosunek opłacalności do poniesionych nakładów – również w trakcie eksploatacji, UPSem warto podtrzymać komputery do momentu bezpiecznego zamknięcia programów i zapisania danych

• Agregat prądotwórczy – agregat sprawdza się zawsze tam, gdzie po prostu zabraknie zasilania. Burza, awaria, przyłączenie kolejnego obiektu… - odpalamy agregat i mamy odpowiednią ilość prądu dla zasilenia wszystkich lub najbardziej kluczowych dla funkcjonowania firmy odbiorników

• Układ SZR – czyli Samoczynne Załączanie Rezerwy – w wersji podstawowej SZR to taki mały fragment automatyki zasilania, który powinien uruchomić agregat po kilku – kilkunastu sekundach od zaniku prądu z sieci

• Rozwiązania redundantne – o tych rozwiązaniach mogłabym powiedzieć wiele, ale przed nami jeszcze kilka slajdów. Generalnie redundancja to wszystko to, co występuje nadmiarowo. Załóżmy, że ze względu na możliwe przerwy w zasilaniu mamy drugie, niezależne przyłącze do sieci – zwykle niepotrzebne. Albo mamy jeden agregat z układem SZR, ale ten agregat ma powiedzmy 20 lat, a nam bardzo zależy na utrzymaniu produkcji przez cały czas pracy zakładu. Albo mamy minimum 2 całkowicie niezależne tory zasilające jak większość Data Center. Wszystko to są rozwiązania redundantne, które stanowią dodatkowe, niezależne i poniekąd nadmiarowe zabezpieczenie przed utratą zasilania. 

 

 

Teraz kilka słów o wadach zasilania i o ich wpływie na naszą pracę

 

Nie będę wchodzić w szczegóły a i też nie jestem odpowiednią osobą, która mogłaby dokładniej wypowiedzieć się w tym temacie, ale wyróżniłam 10 głównych problemów związanych z jakością energii elektrycznej:

1. Przerwy w napięciu – główne przyczyny: uszkodzenie izolacji, uderzenie pioruna, zanik zasilania z sieci – skutki myślę każdy zna

2. Spadki/zaniki napięcia – przyczyny: zakłócenia w każdym z możliwych miejsc. Skutki: wyłączenie systemów, utrata danych, uszkodzenie bardziej wrażliwego sprzętu

3. Wahania napięcia – przyczyny: nadajniki takie jak np. radio, uszkodzony sprzęt, nieskuteczne uziemienie itp. Skutki: migotanie światła, możliwa utrata danych i zatrzymanie systemów

4. Zbyt niskie napięcie, przyczyny: wzrost poboru energii przez część systemu, obniżenie napięcia w celu zmniejszenia poboru, skutki: zatrzymanie systemów, utrata danych, uszkodzenie wrażliwych urządzeń

 

5. Udar napięciowy – tu mamy wiele przyczyn: począwszy od tych atmosferycznych po przejściowe spowodowane takimi rzeczami jak uszkodzenia instalacji między fazą a uziemieniem czy zmianami prądu indukcyjnego. Skutki: j.w. + migotanie światła

 

6. Przepięcia – uderzenie pioruna, wyłączniki awaryjne, i in. , skutki: zniszczenie części elektronicznych, błędy przetwarzania danych lub ich utrata

 

7. Zniekształcenia harmoniczne – przyczyny – prawie wszystkie odbiorniki. Skutki: przeciążenia neutralne, przegrzewanie się kabli i urządzeń, utrata efektywności maszyn, błędy pomiarowe jeśli wykorzystywane są mierniki średniej jakości

 

8. Zakłócenia – przyczyny: nadajniki, uszkodzony sprzęt. Skutki: zakłócenia wrażliwego sprzętu, które zwykle nie kończą się utratą danych

 

9. Wahanie częstotliwości – Przyczyny: niestabilne działanie generatora, skutki: wyłączenie systemów, utrata danych

 

10. Wcięcia – przyczyny: szybkie zmiany (diody, spawarki, silniki, lasery, skutki: wyłączenie systemu, utrata danych

 

 

Nie będę tu mówiła o tym, że w sieci może nie być prądu, że linie energetyczne mogą zostać zerwane, że w Twojej rozdzielni mogą zwyczajnie wyskoczyć bezpieczniki. 

Nie powiem też o tym, że w nawet najlepszym zasilaczu UPS bateria może nie wytrzymać wystarczająco długo, a nawet najdroższy agregat prądotwórczy może się po prostu nie uruchomić. Że kiedy w okolicy uderzy piorun to mając zwykły układ SZR nie odpalisz agregatu. Nie będę ściemniać, istnieje szansa, że każdy z elementów Twojego systemu zasilania zawiedzie. 

Powiem: wyobraź sobie, że masz 200 tys. kurczaków, albo, że każda minuta przerwy w produkcji kosztuje (przy niewielkich założeniach) kilka tys. zł, albo masz po prostu zakład fryzjerki i nie uczeszesz kilku ważnych klientek. Albo sklep z mrożonkami. Albo prowadzisz serwerownię i tracisz dane wszystkich swoich klientów.

  

Umarło 200 tys Twoich kurczaków, na przerwie w produkcji straciłeś dziesiątki tysięcy złotych, odeszło 5 Twoich stałych klientek, a cały towar jaki był w chłodni nadaje się do wyrzucenia. Zgubiłeś dane, zaufanie, wiarygodność na jaką pracowałeś, cały prestiż i sporo klientów… no chyba, że mają Państwo specjalistę od PR i naprawdę spore OC. 

A znam i taką firmę o której fuck-upie świat zapomniał. 

Dlaczego może tak się stać?

- bo jakaś firma zrobiła instalację po kosztach

- bo pan Zdzisiu powiedział, że tak będzie dobrze

- bo ktoś użył innych elementów niż te z projektu

- bo któryś używany element (np. agregat nie był już na tyle sprawny)

- bo po prostu – Państwa firma się rozrosła, a wcześniej nikt tego nie przewidział.

 

 

Kontynuując temat źle dobranej instalacji – jakie są skutki każdy widzi. Tego nie odczujemy dzisiaj, może jutro też nie. Ale w perspektywie lat prowadzenia przedsiębiorstwa należy bezwzględnie eliminować bezproduktywne koszty takie jak te generowane przy stratach energii elektrycznej czy cieplnej. Spotkaliśmy się na konferencji „Przedsiębiorca z Klimatem”. Myślę, że to zobowiązuje do rozważenia kwestii związanych nie tylko z efektywnością ekonomiczną, ale też ekologiczną. 

 

Możemy przeprowadzić audyt energetyczny ze szczególnym uwzględnieniem systemu zasilania w energię elektryczną, możemy wprowadzić zalecane zmiany i np. kupić niewielki agregat prądotwórczy. Możemy też uwzględnić nasze przyszłe potrzeby dzisiaj i zostawić miejsce na to, czego będziemy potrzebowali za chwilę.

 

 

Co proponujemy w Prototypowni? 

Jesteśmy jedynym producentem w Polsce obciążnic elektrycznych – urządzeń pozwalających na pełne sprawdzenie systemu zasilania przy symulacji obciążenia, szczegóły znajdą Państwo w naszych materiałach promocyjnych.

Do naszych badań stosujemy wysokiej jakości sprzęt pomiarowy, chciałam nawet dzisiaj zabrać kamerę termowizyjną i nasz analizator jakości zasilania, ale wypożyczyła je jedna z większych firm projektowo-budowlanych do sprawdzenia budowy jednego z większych Data Center w PL. 

Na co dzień konstruujemy układy SZR charakteryzujące się potrójnymi zabezpieczeniami rozruchu, łączące np. 2 niezależne przyłącza do sieci i 4 agregaty prądotwórcze. Proponujemy rozwiązania umożliwiające wpięcie dodatkowego, wynajętego agregatu w ciągu 2 minut i bez zwykle wymaganych uprawnień. 

 

Kogeneracja? 

 

Budujemy agregaty do zadań specjalnych: ostatni projekt – agregat prądotwórczy z falownikiem zasilający i sterujący przepompownią wody celem podlewania uprawy rolniczej. 

 

 

Zapraszam do obejrzenia filmiku informującego co robimy na co dzień.

 

 

 

Inspirathory

They inspire us new challenges
and projects specifically tailored
to the needs of our customers.
We work so that in a short time
to meet expectations
and to create a solution
tailor-made.

Register data

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko, Poland

Contact

Urgent technical matters: +48 605 955 129
http://www.prototypownia.com.pl/
E-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

 

Damage

Call us.
Solution of your problem
we find it as soon as
possible.


We operate throughout the Polish.