Case Study: synchronizacja agregatów prądotwórczych - 2x 500kVA

Na czym polega synchronizacja agregatów prądotwórczych? O tym mogli Państwo przeczytać w poprzednim artykule. Teraz pora na zdanie realizacji z jednego z naszych ostatnich projektów związanych z synchronizacją agregatów prądotwórczych

 

problem: posiadany przez Inwestora agregat prądotwórczy wytwarza zbyt mało energii elektrycznej w stosunku do aktualnych i prognozowanych potrzeb produkcji
sytuacja zastana: agregat prądotwórczy Volvo Penta o mocy 500 kVA, aktualne zapotrzebowanie: 600 kW, plany rozwoju: wzrost produkcji o 50% w ciągu najbliższych 4 lat
koncepcja początkowa Inwestora: kupić nowy agregat prądotwórczy o mocy 2x większej niż obecny, sprzedać używany agregat VOLVO 500 kVA z 2013r. (możliwość uzyskania 40-50% ceny, za którą agregat ten został zakupiony)
lokalizacja: Polska, garbarnia skór współpracująca z jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm zajmujących się galanterią skórzaną

 

Przyjęło się, że naturalną koleją rzeczy jest wymiana starych maszyn na nowe - nowsze, sprawniejsze, pracujące z większą mocą (w tym przypadku: wytwarzające większą moc).
Czy jednak w dzisiejszych czasach "wymiana na nowe" agregatu prądotwórczego niesie za sobą wyższą wartość ekonomiczną i ekologiczną? 

 

Załóżmy, dla celów tego artykułu, że Inwestor zakupił agregat prądotwórczy Volvo 500 kVA w 2013 za 120 tys. PLN netto wraz z niewielką instalacją. W chwili obecnej Inwestor ma możliwość sprzedać ten agregat za ok. 60 tys. PLN. Aktualne potrzeby na obiekcie to 600 kW, jednak prognozując szybki wzrost Inwestor chce zainwestować w agregat prądotwórczy o mocy 1MW.  Aktualna cena agregatu prądotwórczego o mocy 1MVA wynosi ok. 100 tys Euro netto, więc znacząco ponad 400 tys. zł netto. Dla potrzeb tego artykułu przyjmijmy równe 460 tys. Załóżmy, że instalacja tego agregatu wraz z układem SZR i obudową kontenerową lub układem wydechowym w agregatorni kosztowałaby 80 tys. 

Załóżmy, że obecnie agregat prądotwórczy na silniku VOLVO 500 kVA kosztuje 150 tys. PLN netto. O ile procent spadnie cena zwiększenia instalacji zasilania gwarantowanego w przypadku kiedy Inwestor zdecyduje się na synchronizację?

 

Cena agregatu prądotwórczego w przypadku wymiany na większy model: 460 - 60 (ewentualny zysk ze sprzedania używanego agregatu prądotwórczego) = 400 tys PLN netto. Cenę instalacji potraktujmy jako odrębną usługę.

Koszt zespołu agregatów prądotwórczych: 120 (poniesione w 2013 r.) + 150 za drugi taki sam kupiony w 2016 = 270 tys PLN netto.  Cena instalacji i synchronizacji agregatów prądotwórczych? Zbliżona do ceny instalacji agregatu 1 MVA, bez kosztów związanych z demontażem i transportem używanego agregatu prądotwórczego. Ile procent zaoszczędził Inwestor?

 

Jakie korzyści ekonomiczne i ekologiczne niesie synchronizacja agregatów prądotwórczych (synchronizacja agregat-agregat) dla tego Klienta docelowego?

  1. Koszt całkowity mniejszy o ponad 100 tys. PLN w stosunku do pierwotnego planu

  2. Inwestor planuję znaczące zwiększenie produkcji, a co za tym idzie zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Dalszy rozwój produkcji nie zakłóci obecnego planu energetycznego i nie wymusi wymiany agregatów prądotwórczych. Szafę synchronizacyjną zaprojektowaną i zbudowaną przez PROtotypownię można dowolnie rozbudować o kolejny agregat prądotwórczy (zastosowanie budowy modułowej szaf synchronizacyjnych).

  3. Agregat prądotwórczy i układ SZR zostały przystosowane do aktualnych potrzeb zakładu produkcyjnego, nie wymagają więc żadnych zmian kadrowych. Szkolenie z obsługi agregatów prądotwórczych i ich synchronizacji zostało wykonanie w cenie. 

  4. W przypadku mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną Inwestor może, ale nie musi, korzystać z obu agregatów. W związku z tym zwiększa się ekologiczna wartość rozwiązania (mniejsze zużycie paliwa, mniejsze zużycie części maszyn, mniejsza awaryjność agregatów prądotwórczych).

Inspirathory

They inspire us new challenges
and projects specifically tailored
to the needs of our customers.
We work so that in a short time
to meet expectations
and to create a solution
tailor-made.

Register data

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko, Poland

Contact

Urgent technical matters: +48 605 955 129
http://www.prototypownia.com.pl/
E-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

 

Damage

Call us.
Solution of your problem
we find it as soon as
possible.


We operate throughout the Polish.