Aplikacja do generowania raportów

Generowanie raportu z testu przeprowadzonego obciążnicą jeszcze nigdy nie było tak proste! Zgraj charakterystyki napięciowo-prądowe i w 3 krokach wygeneruj profesjonalny raport z testów w 2 wersjach: pełnej z wszystkimi danymi (dostosowane do potrzeb serwisu) i skompresowanej, zawierającej wykresy i najważniejsze dane liczbowe (przystosowane do potrzeb Inwestora). Aplikacja, w pełnej (ogólnej) wersji dostępna za darmo. 

Prototypownia za kilka dni opublikuje aplikację do generowania raportów z testów realizowanych przez obciążnice. Dla przypomnienia test przy użyciu obciążnicy polega na zasymulowaniu pracy odbiorników, często przy jednoczesnym analizowaniu zachowania źródła zasilania. Najczęściej testowane urządzenia i systemy: agregaty prądotwórcze (również pracujące w synchronizacji), UPSy, rozdzielnie elektryczne, układy SZR czy transformatory mocy i całe systemy zasilania gwarantowanego (z uwzględnieniem m.in. połączeń kablowych). Więcej na ten temat tutaj i tutaj.

 

 1. Jakie dane otrzymujemy podczas wykonywania testu?

Wszystkie dane dotyczące jakości wytwarzanego zasilania są zbierane i wstępnie analizowane przez wbudowany analizator zasilania. Najczęściej stosowany udostępnia dane takie jak: natężenie prądu na każdej fazie, napięcie (fazowe i międzyfazowe), częstotliwość, moc bierną, czynną i pozorną, przesunięcie fazowe. Dodatkowo, obciążnica zawsze zbiera dane dotyczące temperatury. 

 

2. Dlaczego warto znać charakterystyki napięciowo-prądowowe systemu zasilania gwarantowanego?

Dane dotyczące jakości wytwarzanej i przejmowanej przez odbiorniki energii elektrycznej są niezmiernie ważne dla całości systemu. Na ten temat mógłby powstać kolejny artykuł. W skrócie: agregaty prądotwórcze i wszystkie inne generatory prądu, zasilacze UPS czy transformatory mocy mogą oddawać energię elektryczną o różnych właściwościach takich jak napięcie czy częstotliwość. Co dzieje się w takim przypadku?

Duża część odbiorników prądu, takich jak specjalistyczne maszyny czy po prostu komputery, jest wrażliwa na wszelkie skoki napięcia czy innych parametrów takich jak częstotliwość i może ulec uszkodzeniu w przypadku niewłaściwej jakości zasilania. Dodatkowo pojawiają się możliwe przerwy w działaniu, niekontrolowane restarty i wyłączenia, czy w ostateczności uszkodzenie innych elementów systemu zasilania. 

Znajomość danych dotyczących jakości energii elektrycznej pozwala więc nie tylko uniknąć awarii i przestojów, stanowi ważną informację dla ekip serwisowych, montażowych i projektowych: pozwala na takie zaprojektowanie i zbudowanie np. rozdzielni elektrycznej, które pozwoli na wyeliminowanie nieprawidłowości i uniknięcie strat. Dodatkowo może stanowić kartę przetargową w sporze z operatorem energii z sieci w przypadku nieprawidłowego działania transformatora mocy lub prosty sposób na sprawdzenie, czy agregat, który właśnie kupiliśmy spełnia nasze rzeczywiste wymagania i jest zgodny z zadeklarowaną specyfikacją.

 

3. Generator raportów z testów - 3 proste kroki do pełnego raportu

Jak to działa? Obciążnica z wbudowanym analizatorem jakości zasilania zbiera dane podczas testu. W trakcie testu wszystkie dane dotyczące jakości zasilania są dostępne w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu obciążnicy w formie wykresów i liczb. Co dzieje się później? Dane pobierane są na pamięć USB (w przypadku obciążnic stacjonarnych wystarczy przez kabel sieciowy) i wczytywane do aplikacji generującej raporty. Serwisant wpisuje dane testowanej maszyny/systemu, uwagi własne, moc urządzenia/systemu i kilka innych. W ostatnim kroku serwisant może wybrać parametry, które chce przedstawić w gotowym raporcie. 

 

4. Agregaty prądotwórcze - klasyfikacja G1, G2, G3 i G4. Czy da się z automatu?

Agregaty prądotwórcze mają własne, charakterystyczne parametry takie jak  moc znamionowa i maksymalna (chwilowa), napięcie wyjściowe,. Moc znamionowa obejmuje trzy rodzaje: moc trwałą (ciągłą) COP (ang. Continuous Power) określoną często bez limitu godzin, którą agregat jest w stanie dostarczać w sposób ciągły przez nieograniczony czas w roku (warto tutaj jednak zwrócić uwagę na zastosowanie agregatów: do pracy ciągłej lub awaryjnej), moc maksymalną chwilową PRP (ang. Prime Power) − największą moc możliwą do uzyskania przez agregat i moc awaryjną LTP (ang. Limited Power) określoną dla limitu czasowego.

Klasa wykonania informuje, jakkie dokładne napięcie wytwarza dany agregat (amplituda, kształt, częstotliwość – dokładną wartość oraz stabilność tych parametrów). Klasa wykonania agregatu: G1, G2, G3 i G4 określa wpływ na środowisko naturalne, jakość wytwarzanej energii elektrycznej i często rodzaju lokalizacji w jakiej dany agregat może zostać zamontowany na stałe. 

Klasa G1 zapewnia spełnienie wymagań odbiorników, które realizują podstawowe funkcje, ich uszkodzenie nie niesie za sobą poważnych konsekwencji i które nie są wrażliwe na skoki parametrów energii elektrycznej  (np. oświetlenie, ogrzewanie elektryczne itp.). Warto tutaj dodać, że już klasa G2 spełnia wymagania w zakresie jakości dostarczanej energii elektrycznej, które są zbliżone do wymagań określonych w odniesieniu do publicznych sieci elektroenergetycznych (np. oświetlenie, pompy, wentylatory, dźwigi itp.).

W przypadku zmian w obciążeniu dopuszczalne są chwilowe odchylenia od znamionowych wartości napięcia i częstotliwości. Już klasa wymagań G3 jest odpowiednia dla odbiorników o zwiększonych jakościowych wymaganiach w zakresie dostarczanej energii elektrycznej (np. zasilacze UPS, systemy telekomunikacyjne itp.).

Najwyższą obecnie stosowaną (zastosowanie powszechne) klasą agregatów prądotwórczych jest G4. G4 dotyczy zasilania odbiorników o wysokich wymaganiach w zakresie dostarczanej energii elektrycznej. W PL najczęściej stosowane i dostępne są klasy agregatów G2 i G3. Już zastosowanie klasy G3 wiąże się m.in. z koniecznością zastosowana elektronicznej regulacji prędkości obrotowej silnika. Agregaty G3 są często trochę droższe. G4 nie występują w cennikach największych producentów, a ich zastosować zastosowanie ma miejsce głównie w prestiżowych Data Center i innych obiektach wymagającej wysokiej precyzji parametrów zasilania. Oczywiście da się je zdobyć, na specjalne zamówienie. 

 

Kupiłeś agregat G3 i chciałbyś sprawdzić czy nie przepłaciłeś? 

Tak, sprawdzenie tego faktu jest możliwe z automatu, bez ingerencji dostawcy. Wystarczy przeprowadzić test i wygenerować odpowiedni raport. Klasyfikacja zrobi się sama.

 

 5. Co dostarcza aplikacja do generowania raportów z testów przeprowadzonych obciążnicami?

  • 2 niezależne raporty chronione przed ingerencją osób trzecich
  • pełne dane o jakości zasilania zobrazowane na wykresach czasowych i w skali makro, informacje o odchyleniach i wartościach minimalnej i maksymalnej, pełne tabele danych z wybranego okresu
  • format *.pdf czytelny dla każdej zainteresowanej osoby
  • klasyfikację agregatu w kontekście G1, G2, G3 i G4
  • pełną, czytelną informację o prądzie, napięciu, częstotliwości, przesunięciu fazowym i in. generowanym przez agregat prądotwórczy i napływającym do odbiorników
  • próbkowanie 1 do 20 x na sekundę
  • nieograniczone możliwości rozwoju aplikacji w wersji dedykowanej - w zależności od zastosowanego modelu analizatora 

 

Sprawdź część możliwości generatora raportów z testów Prototypowni w poniższej aplikacji: 

 

Inspiratornia

Inspirują nas nowe wyzwania
i projekty specjalnie dopasowane
do potrzeb naszych Klientów.
Działamy tak, żeby w krótkim czasie
wyjść na przeciw oczekiwaniom
i stworzyć rozwiązanie
szyte na miarę.

Dane Rejestrowe

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko 

prototypownia@prototypownia.com.pl

Kontakt

http://www.prototypownia.com.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sprawy pilne technicze: +48 605 955 129

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

AWARIA?

Zadzwoń.
Rozwiązanie Twojego problemu
znajdziemy najszybciej jak będzie
to możliwe.

Działamy na terenie całej Polski.