ISO 50001 a rzeczywistość Twojej firmy... czyli jak doprowadzić system zasilania gwarantowanego do optimum wydajności i zredukować koszty

Wprowadziliśmy normę ISO 50001 - System Zarządzania Energią. Wykorzystamy ją w naszej hali produkcyjnej i na pewno na tym skorzystamy. Norma ta ma zastosowanie do zarządzania energią różnego rodzaju, w większości przedsiębiorstw warto jednak na początku skupić się na energii elektrycznej, której sposób zużycia często pozwala na wprowadzenie oszczędności.

 

Co mogę napisać o ISO 50001 bez zdradzania danych objętych ochroną prawną i bez powielania treści z innych stron? 

Podstawowym celem niniejszej normy PL-EN ISO 50001 jest udzielenie organizacjom pomocy w zakresie tworzenia systemów i procesów niezbędnych do poprawy wyniku energetycznego, w tym efektywności energetycznej oraz wykorzystania i zużycia energii. Wdrożenie ISO 50001 powinno prowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, kosztów energii oraz innych oddziaływań na środowisko poprzez systematyczne zarządzanie energią. Ww. norma ma zastosowanie w organizacjach wszelkich typów i wielkości, niezależnie od warunków geograficznych, kulturowych i społecznych. 

ISO 50001 określa wymagania stawiane systemowi zarządzania energią, wg. których każda organizacja może opracować i wprowadzić w życie politykę energetyczną, cele, zadania i plany działania, które uwzględnią wymogi prawne i pozwolą zgromadzić i wykorzystać informacje na temat wykorzystania energii. 

 

Tyle teorii.

  1. Czy trudno jest wdrożyć ISO 50001 w swojej organizacji? Nie. System Zarządzania Energią podobnie jak większość aktualnie stosowanych norm i metodyk jest konfigurowalna i da się ją dostosować do potrzeb każdego przedsiębiorstwa (zgodnie ze słownikiem normy: Organizacji), niezależnie od jego wielkości i struktury organizacyjnej. ISO 50001 opiera się na zasadzie ciągłego doskonalenia, pozwala na namierzenie tych miejsc, które generują straty energii i ich stopniowe eliminowanie. Zgodnie z ustalonym zakresem (np. wprowadzenie normy może obejmować jedynie energię elektryczną w określonej lokalizacji).
  2. Po co jest ISO 50001?  Każdy z nas stara się żyć i pracować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, każdy wyłącza światło wychodząc z biura... ja ostatnio zostawiłam włączone światło na hali produkcyjnej na prawie cały weekend. Pomnóżmy to małe niedopatrzenie przez liczbę pracowników. Albo znajdźmy jakieś inne zagadnienie - choćby słabą ergonomię stanowiska pracy powodującą koszty czasu pracy i mogące z tego wynikać niepotrzebne zużycie energii elektrycznej. 
    Niewielka poprawa ergonomii może zmniejszyć rachunek za energię elektryczną nawet o kilka %. Zmiana żarówek - tam, gdzie ma to uzasadnienie może wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej i zmniejszyć elektryczny wymiar kosztów produkcji nawet o 40%.
  3. O co chodzi w normie ISO 50001 - System Zarządzania Energią? Jak każda z norm środowiskowych ISO 50001 usprawnia proces ciągłego doskonalenia w różnych organizacjach, począwszy od kilkuosobowych mikroprzedsiębiorstw, po duże, międzynarodowe korporacje, pomaga zminimalizować negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne i zmniejszyć koszty jego działalności. Wprowadzenie ISO 50001 może wspomóc działania mające na celu zwiększenie odpowiedzialności społecznej organizacji. I nie będę ukrywać, sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku marki.

 

 Tyle konsultacji. 

Jak PROtotypownia może wpłynąć na zrealizowanie założeń ISO 50001 i/albo... zmniejszenie kosztów związanych z energią elektryczną i zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne? 

Przykład 1. 
Testujemy systemy zasilania gwarantowanego symulując obciążenie generowane przez Państwa przedsiębiorstwo, sprawdzamy miejsca potencjalnych nieprawidłowości i wykrywamy wszystkie lokalizacje potencjalnych strat energii wynikające choćby z przegrzewania się styków. Każdy test wykonujemy bez ryzyka uszkodzenia stosowanych przez Państwa sprzętów i maszyn. 

Testy wykonujemy przy zastosowaniu zaawansowanych technicznie urządzeń pomiarowych (czterokwadrantowy analizator jakości zasilania, kamera termowizyjna) oraz innowacyjnych obciążnic rezystancyjnych, umożliwiających wykonanie testu zgodnego z normą ISO odpowiadającą agregatom prądotwórczym lub zgodnie z innymi zaleceniami. 
W standardzie wykonujemy obciążnice z krokiem obciążenia co 1 kW i zaawansowanym układem sterowania. 

 

Przykład 2. 
Korzystając z kilkunastoletniego doświadczenia z systemami zasilania gwarantowanego, ale patrząc świeżym okiem (zapytaj o innowacje jakie wprowadziliśmy na rynek) proponujemy rozwiązania mogące zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Analizujemy wszystko to co możemy znaleźć na obiekcie (często nawet 95%* istniejącego systemu zasilania da się zachować lub wykorzystać w inny sposób), weryfikujemy zapotrzebowanie na dostępność mocy dla poszczególnych urządzeń. W przypadku urządzeń generujących skokowe zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną proponujemy tanie i niegenerujące kosztów eksploatacyjnych rozwiązania takie jak np. agregat z przemiennikiem częstotliwości (falownikiem). Zawsze mamy na uwadze jakość, wydajność, bezpieczeństwo i cenę proponowanych przez nas rozwiązań dla systemów zasilania gwarantowanego.  Sprawdź naszą ofertę dotyczącą agregatów prądotwórczych i zapytaj o innowacyjne układy SZR - w pełni dostosowane do Twoich potrzeb.

  * ze względu na koszty

Przykład 3.
Jak pisaliśmy już na tym Blogu, możemy zmniejszyć moc agregatu prądotwórczego jakiego potrzebujesz nawet 6-krotnie (!) i w rezultacie zmniejszyć koszt agregatu prądotwórczego o nawet 300%. Standardowy generator prądu potrafimy wyposażyć tak, żeby w pełni bezpiecznie był w stanie zasilić pompy, dojarki, diody czy inne urządzenia o dużym, rozruchowym poborze energii elektrycznej przy nawet 6x mniejszej mocy generowanej niż wskazuje na to specyfikacja Państwa urządzeń. Jednocześnie wyposażamy agregat prądotwórczy w system umożliwiający sterownie Państwa urządzeniami (patrz: wpis dotyczący agregatu prądotwórczego z falownikiem).  W Prototypowni realizujemy to, co przy standardowym spojrzeniu na systemy zasilania gwarantowanego wydaje się niemożliwe. 

 

Przykład 4
Produkujemy i sprzedajemy obciążnice rezystancyjne charakteryzujące się kilkoma innowacyjnymi cechami, m.in.: 
- rzeczywistym czasem reakcji
- rozbudowanym, autorskim sterownikiem umożliwiającym m.in. testowanie agregatów prądotwórczych zgodnie z wytycznymi normy PN-ISO 8528, autotest i inne.

Obciążnice wykorzystuje się do testowania systemów zasilania gwarantowanego i ich elementów. Odpowiednie ich wykorzystanie jest w stanie znacząco przyczynić się do zweryfikowania jakości energii elektrycznej i zmniejszenia strat.

Ciągle się rozwijamy dlatego, żeby sprawdzić naszą aktualną ofertę sprawdź ofertę obciążnic lub zapytaj.

 

Przykład 5
Synchronizacja. Zwykle wystarcza Ci moc elektryczna dostarczana przez sieć zawodową, ale raz na jakiś czas uruchamiasz maszynę wymagającą większej "ilości prądu". Albo na co dzień starcza Ci mały agregat prądotwórczy, ale czasem potrzebujesz więcej mocy.W Prototypowni realizujemy synchronizację sieć-agregat i agregat-agregat, często w wielu innych, bardziej skomplikowanych konfiguracjach agregatów prądotwórczych i sieci. 
Synchronizacja pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych zakupionych urządzeń, sprzyja środowisku naturalnemu i pozwala zarządzać energią elektryczną w bardziej zrównoważony sposób. Więcej w ofercie - synchronizacja

 

 

 

Po co nam ISO 50001? Pomaga ciąć koszty, chroni środowisko naturalne. I jako jedna z najwyższych obecnie dostępnych norm stanowi potwierdzenie wiarygodności przedsiębiorstwa (jest modna ;-) )

Nie musisz wprowadzać ISO 50001, żeby móc oszczędzać. I żeby sprzyjać środowisku. Pomożemy Ci wprowadzić założenia tej normy niezależnie od tego, czy w swoim przedsiębiorstwie wprowadzisz rozbudowaną dokumentację lub wystąpisz o certyfikat.

 

 MF^2

Inspiratornia

Inspirują nas nowe wyzwania
i projekty specjalnie dopasowane
do potrzeb naszych Klientów.
Działamy tak, żeby w krótkim czasie
wyjść na przeciw oczekiwaniom
i stworzyć rozwiązanie
szyte na miarę.

Dane Rejestrowe

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko 

prototypownia@prototypownia.com.pl

Kontakt

http://www.prototypownia.com.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sprawy pilne technicze: +48 605 955 129

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

AWARIA?

Zadzwoń.
Rozwiązanie Twojego problemu
znajdziemy najszybciej jak będzie
to możliwe.

Działamy na terenie całej Polski.