Jak uruchomić Jenbachera? - czyli o projekcie, którego podjęliśmy się tylko my

PROtotypownia realizuje wiele projektów, których nie podejmują się firmy z branży. Takie projekty są odrzucane z reguły, bo projekty nietypowe mogą nieść za sobą pewne komplikacje dla firm elektroenergetycznych specjalizujących się w produkcji seryjnej. 

Niedawno zakończyliśmy prace nad uruchomieniem Jenbachera, rocznik 1981 - 975 kVA. Agregat niezniszczalny, pozbawiony obecnych w dzisiejszych agregatach układów zapobiegających przeciążeniu, niereagujący aż tak negatywnie na skokowe zadanie obciążenia. Agregat powstał w czasach, kiedy sprawność odbiorników była mniejsza - potrzebowały więc większej liczby Amperów przy tej samej mocy. Jenbacher przy 975 kVA osiągnął 1330 A (cos fi = 0,7 (!) ).  Efekt - prądnica i inne elementy bardziej odporne elektromagnetycznie niż dzisiejsze urządzenia. 

Hitzinger SGS na silniku Jenbacher, bo o takim tu mowa, razem ze swoim bratem bliźniakiem tworzyli w latach 80'tych jeden z pierwszych zespołów synchronicznych agregatów prądotwórczych diesla. Synchronizacja, podobnie jak samo pierwsze uruchomienie agregatu prądotwórczego nie było wtedy racjonalnym, jednorazowym zadaniem. 
Każde uruchomienie agregatu prądotwórczego wiązało się wtedy z konieczną obecnością specjalisty - osobno uruchamiało się wentylator, chłodnicę, pompę i wiele innych elementów. Użytkownik, nawet zaawansowany technicznie, zwykle nie był w stanie włączyć zasilania awaryjnego. Agregat posiada AVR - Automatic Voltage Regulator, prądnicę bezszczotkową, elektroniczny regulator obrotów, w swoich czasach stanowił innowację.

Jaka była rola PROtotypowni?

Przygotowanie nieuruchamianych od wielu lat części do rozruchu. Zaprojektowanie i przygotowanie układu automatyki pozwalającego na uruchomienie agregatu jednym przyciskiem. Przystosowanie agregatu prądotwórczego do współpracy z układem Samoczynnego Załączania Rezerwy. Ryzyko związane z możliwością, że coś nie zadziała. 

Miejsce:

Kolejna z firm zajmujących się produkcją specjalistycznego podłoża, Polska

Efekt:

Agregat prądotwórczy z lat 80'tych, niemal w pełni odporny na wszelkie anomalie, stanowiący niewielką inwestycję w stosunku do nowego odpowiednika stanowi źródło zasilania awaryjnego w przedsiębiorstwie, działający w automacie. Sprawdziliśmy to obciążnicą. Ten agregat może zrobić jeszcze bardzo wiele. 
Jenbacher Werke - agregat do zadań specjalnych.

 

Inspiratornia

Inspirują nas nowe wyzwania
i projekty specjalnie dopasowane
do potrzeb naszych Klientów.
Działamy tak, żeby w krótkim czasie
wyjść na przeciw oczekiwaniom
i stworzyć rozwiązanie
szyte na miarę.

Dane Rejestrowe

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko 

prototypownia@prototypownia.com.pl

Kontakt

http://www.prototypownia.com.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sprawy pilne technicze: +48 605 955 129

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

AWARIA?

Zadzwoń.
Rozwiązanie Twojego problemu
znajdziemy najszybciej jak będzie
to możliwe.

Działamy na terenie całej Polski.