Obciążnica - co to właściwie jest?

Obciążnica (opornica, stacja obciążeń) - urządzenie umożliwiające precyzyjny pobór energii elektrycznej z agregatu prądotwórczego, systemu zasilania gwarantowanego albo po prostu systemu zasilania. Zastosowanie obciążnicy pozwala na przeprowadzenie testów agregatów prądotwórczych i wszystkich innych elementów systemów zasilania gwarantowanego takich jak: układy SZR, rozdzielnie elektryczne, transformatory mocy czy linie kablowe.

Rodzaje obciążnic można podzielić na:

 • obciążnice rezystancyjne o cos fi = 1
 • obciążnice indukcyjne (reaktancyjne) o cos fi = 0,8 lub innym w zakresie od 0 do 1
 • obciążnice pojemnościowe - cos fi jest ujemny

  1. Obciążnica rezystancyjna - co to jest?

  W przypadku obciążenia rezystancyjnego nie ma przesunięcia fazowego między prądem a napięciem, więc współczynnik mocy (cos fi) jest równy 1. Obciążnica rezystancyjna zawiera więc głównie elementy rezystancyjne pozwalające na precyzyjny pobór mocy przy cos fi równym 1. Obciążnicę taką stosujemy w przypadku kiedy: 
 • chcemy przetestować cały system zasilania gwarantowanego
 • chcemy sprawdzić możliwości transformatora mocy
 • podczas uruchomień serwisowych agregatu prądotwórczego
 • kiedy chcemy sprawdzić system "za rozdzielnią" i wszelkie instalacje elektryczne, np. w komorze serwerowej Data Center - wtedy zastosowanie mają obciążnice rezystancyjne w obudowie RACK umożliwiające montaż w szafach serwerowych lub na niezależnych stojakach. 
 • chcemy zweryfikować moc agregatu prądotwórczego i sprawdzić jego możliwości podczas zadawania obciążenia - skokowo, płynnie dekadowo, zgodnie z normą PN-ISO 8528 lub w jakikolwiek inny sposób. Ta obciążnica pozwala na precyzyjne sprawdzenie jak zachowa się agregat prądotwórczy, system załączania rezerwy, SZR lub transformator w przypadku uruchomienia kolejnych urządzeń. Dzięki rozbudowanemu sterownikowi Prototypowni możemy dokładnie ustalić i ustawić moc skokową jaką Twoje urządzenia zużyją podczas rozruchu, i później podczas pracy ciągłej. Dokładnie takie obciążenia i w dokładnie takim czasie zadamy na obciążnicy. Agregat prądotwórczy będzie musiał sprawdzić się w ekstremalnych, ale możliwych w Twojej firmie warunkach.  Przy okazji, bez wynajmu./zakupu dodatkowego analizatora jakości zasilania ściągniesz wszystkie najważniejsze dane przez USB. Będziesz mógł też przejrzeć najbardziej istotne wykresy. Sprawdź przykładowe specyfikacje obciążnic rezystancyjnych produkowanych przez Prototypownię. Czy Twoim zdaniem obciążnice Prototypowni dają więcej możliwości? Zweryfikuj i daj nam znać co jeszcze mogłoby Ci się przydać. Prace B+R prowadzimy around a clock, więc może to już istnieje. 

  2. Obciążnica indukcyjna

          W zasadzie cos fi każdego silnika sprzężonego z prądnicą elektryczną mieści się między wartościami 0 i 1. W takim wypadku zawsze mamy do czynienia z prądem indukcyjnym, który warto jest przetestować obciążnicą indukcyjną. Kiedy je stosujemy?

 • kiedy chcemy przetestować OZE (Odnawialne Źródła Energii) czyli elektrownie wodne, elektrownie wiatrowe czy słoneczne - prądnice źródeł należących do OZE mają różne współczynniki mocy. Możemy zweryfikować ich sprawność obciążnicą rezystancyjną, jednak pomiar nie będzie tak precyzyjny jak przy użyciu obciążnicy indukcyjnej o cos fi odpowiadającym zaleceniom producenta prądnicy zastosowanej w OZE. Obciążnice indukcyjne z oferty Prototypowni umożliwiają dostosowanie współczynnika mocy w pełnym zakresie od 0 do 1.
 • kiedy największe znaczenie ma agregat prądotwórczy, jego moc, sprawność, jakość wytwarzanej energii elektrycznej. Dzięki obciążnicy indukcyjnej dostosujemy współczynnik mocy do np. najczęściej stosowanego w agregatach prądotwórczych poziomu 0,8. Obciążenie przy tak dostosowanym współczynniku mocy ma duży wpływ na chociażby liczbę pobieranych Amperów. 
  Korzystając z obciążnicy indukcyjnej sprawdzisz wszystko w taki sposób, w jaki powinno to zostać sprawdzone.
  Sprawdź serię LBi - serię obciążnic indukcyjnych dostosowanych specjalnie do Twoich potrzeb. Lub po prostu zadzwoń i zapytaj...

  3. Obciążnica pojemnościowa

  Przy obciążeniu pojemnościowym napięcie wyprzedza w czasie prąd. Wtedy cos fi ma zwykle wartość ujemną mieszczącą się w granicach -1 do 0. Obciążnice pojemnościowe stosujemy głównie w przypadkach konieczności testowania baterii akumulatorów, np. w UPSach (zasilacze awaryjne UPS mają za zadanie podtrzymać źródło zasilania z baterii podczas zaniku zasilania z sieci i np. przed uruchomieniem się agregatu prądotwórczego) 
Zapytaj czy Prototypownia zbuduje dla Ciebie obciążnicę pojemnościową spełniającą specyficzne wymagania Twoich urządzeń.
 

Inspiratornia

Inspirują nas nowe wyzwania
i projekty specjalnie dopasowane
do potrzeb naszych Klientów.
Działamy tak, żeby w krótkim czasie
wyjść na przeciw oczekiwaniom
i stworzyć rozwiązanie
szyte na miarę.

Dane Rejestrowe

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko 

prototypownia@prototypownia.com.pl

Kontakt

http://www.prototypownia.com.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sprawy pilne technicze: +48 605 955 129

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

AWARIA?

Zadzwoń.
Rozwiązanie Twojego problemu
znajdziemy najszybciej jak będzie
to możliwe.

Działamy na terenie całej Polski.