Prototypownia - Przedsiębiorca z klimatem 2016 (video)

Prototypownia miała przyjemność wziąć udział w konferencji Przedsiębiorca z Klimatem. Zapraszam do obejrzenia krótkiego, amatorskiego filmiku z naszego wystąpienia i zapoznania się z ekologicznymi aspektami systemów zasilania :) 

 

 

 

 

prezentacja:
http://www.przedsiebiorcazklimatem.pl/uploads/Prezentacja%20nr%208%20Polczyn%20Prototypownia.pdf

materiały organizatora:
http://www.przedsiebiorcazklimatem.pl/konferencje

 

Materiał do przemówienia:

Systemy zasilania nowej generacji

 

Witam Państwa, miałam być tutaj z Błażejem Flaszyńskim, ale niestety – albo i stety wpłynęło nam więcej zamówień niż zakładaliśmy i wszystkie siły techniczne musiały zostać na produkcji. 

Nazywam się Magdalena Fiedorowicz-Flaszyńska, razem z Błażejem Flaszyńskim założyliśmy 2 lata temu Prototypownię. O tym czym dokładnie się zajmujemy powiem później, teraz zapraszam Państwa do wysłuchania kilku słów na temat Systemów Zasilania Nowej Generacji. 

 

 

 

Co mogę powiedzieć o systemach zasilania? Kilka gniazdek i trochę kabli, mała rozdzielnia. Pytanie tylko czy taka odpowiedź odpowiada potrzebom Państwa przedsiębiorstw. 

Każde przedsiębiorstwo zużywa określoną ilość energii elektrycznej, ilość tę – czyli liczbę KW jaką zużywa firma możecie odczytać z faktury za prąd lub oszacować na podstawie wartości rzeczywistych i skokowych odbiorników – czyli urządzeń i maszyn jakich używacie do codziennej pracy. 

Tylko Wy – lub Wasi pracownicy, jesteście w stanie określić jak bardzo kluczowe znaczenie ma ciągłość i nazwijmy to – odpowiednia wydajność zasilania. 

 

Skąd bierzemy prąd? Naturalnie z gniazdka. ale podobnie jak w żarcie, o tym, że facet dowiaduje się, że papier toaletowy nie rośnie w łazience po tygodniu od wyjazdu żony, tak każdy przedsiębiorca prędzej czy później dowiaduje się, że prąd z sieci zawodowej nie zawsze jest dostępny. 

 

W ramach sieci podstawowej wyróżniamy 2 główne elementy: przyłącze i rozdzielnię elektryczną. Ich zadaniem jest odebranie prądu z sieci, wstępne zabezpieczenie przed ewentualnymi anomaliami i rozdysponowanie zasilania na poszczególne części budynku. 

Co powoduje, że zwykły system zasilania zmienia się w system zasilania gwarantowanego?

• Przede wszystkim UPS, który pewnie część z Was ma. Zachowując najbardziej optymalny stosunek opłacalności do poniesionych nakładów – również w trakcie eksploatacji, UPSem warto podtrzymać komputery do momentu bezpiecznego zamknięcia programów i zapisania danych

• Agregat prądotwórczy – agregat sprawdza się zawsze tam, gdzie po prostu zabraknie zasilania. Burza, awaria, przyłączenie kolejnego obiektu… - odpalamy agregat i mamy odpowiednią ilość prądu dla zasilenia wszystkich lub najbardziej kluczowych dla funkcjonowania firmy odbiorników

• Układ SZR – czyli Samoczynne Załączanie Rezerwy – w wersji podstawowej SZR to taki mały fragment automatyki zasilania, który powinien uruchomić agregat po kilku – kilkunastu sekundach od zaniku prądu z sieci

• Rozwiązania redundantne – o tych rozwiązaniach mogłabym powiedzieć wiele, ale przed nami jeszcze kilka slajdów. Generalnie redundancja to wszystko to, co występuje nadmiarowo. Załóżmy, że ze względu na możliwe przerwy w zasilaniu mamy drugie, niezależne przyłącze do sieci – zwykle niepotrzebne. Albo mamy jeden agregat z układem SZR, ale ten agregat ma powiedzmy 20 lat, a nam bardzo zależy na utrzymaniu produkcji przez cały czas pracy zakładu. Albo mamy minimum 2 całkowicie niezależne tory zasilające jak większość Data Center. Wszystko to są rozwiązania redundantne, które stanowią dodatkowe, niezależne i poniekąd nadmiarowe zabezpieczenie przed utratą zasilania. 

 

 

Teraz kilka słów o wadach zasilania i o ich wpływie na naszą pracę

 

Nie będę wchodzić w szczegóły a i też nie jestem odpowiednią osobą, która mogłaby dokładniej wypowiedzieć się w tym temacie, ale wyróżniłam 10 głównych problemów związanych z jakością energii elektrycznej:

1. Przerwy w napięciu – główne przyczyny: uszkodzenie izolacji, uderzenie pioruna, zanik zasilania z sieci – skutki myślę każdy zna

2. Spadki/zaniki napięcia – przyczyny: zakłócenia w każdym z możliwych miejsc. Skutki: wyłączenie systemów, utrata danych, uszkodzenie bardziej wrażliwego sprzętu

3. Wahania napięcia – przyczyny: nadajniki takie jak np. radio, uszkodzony sprzęt, nieskuteczne uziemienie itp. Skutki: migotanie światła, możliwa utrata danych i zatrzymanie systemów

4. Zbyt niskie napięcie, przyczyny: wzrost poboru energii przez część systemu, obniżenie napięcia w celu zmniejszenia poboru, skutki: zatrzymanie systemów, utrata danych, uszkodzenie wrażliwych urządzeń

 

5. Udar napięciowy – tu mamy wiele przyczyn: począwszy od tych atmosferycznych po przejściowe spowodowane takimi rzeczami jak uszkodzenia instalacji między fazą a uziemieniem czy zmianami prądu indukcyjnego. Skutki: j.w. + migotanie światła

 

6. Przepięcia – uderzenie pioruna, wyłączniki awaryjne, i in. , skutki: zniszczenie części elektronicznych, błędy przetwarzania danych lub ich utrata

 

7. Zniekształcenia harmoniczne – przyczyny – prawie wszystkie odbiorniki. Skutki: przeciążenia neutralne, przegrzewanie się kabli i urządzeń, utrata efektywności maszyn, błędy pomiarowe jeśli wykorzystywane są mierniki średniej jakości

 

8. Zakłócenia – przyczyny: nadajniki, uszkodzony sprzęt. Skutki: zakłócenia wrażliwego sprzętu, które zwykle nie kończą się utratą danych

 

9. Wahanie częstotliwości – Przyczyny: niestabilne działanie generatora, skutki: wyłączenie systemów, utrata danych

 

10. Wcięcia – przyczyny: szybkie zmiany (diody, spawarki, silniki, lasery, skutki: wyłączenie systemu, utrata danych

 

 

Nie będę tu mówiła o tym, że w sieci może nie być prądu, że linie energetyczne mogą zostać zerwane, że w Twojej rozdzielni mogą zwyczajnie wyskoczyć bezpieczniki. 

Nie powiem też o tym, że w nawet najlepszym zasilaczu UPS bateria może nie wytrzymać wystarczająco długo, a nawet najdroższy agregat prądotwórczy może się po prostu nie uruchomić. Że kiedy w okolicy uderzy piorun to mając zwykły układ SZR nie odpalisz agregatu. Nie będę ściemniać, istnieje szansa, że każdy z elementów Twojego systemu zasilania zawiedzie. 

Powiem: wyobraź sobie, że masz 200 tys. kurczaków, albo, że każda minuta przerwy w produkcji kosztuje (przy niewielkich założeniach) kilka tys. zł, albo masz po prostu zakład fryzjerki i nie uczeszesz kilku ważnych klientek. Albo sklep z mrożonkami. Albo prowadzisz serwerownię i tracisz dane wszystkich swoich klientów.

  

Umarło 200 tys Twoich kurczaków, na przerwie w produkcji straciłeś dziesiątki tysięcy złotych, odeszło 5 Twoich stałych klientek, a cały towar jaki był w chłodni nadaje się do wyrzucenia. Zgubiłeś dane, zaufanie, wiarygodność na jaką pracowałeś, cały prestiż i sporo klientów… no chyba, że mają Państwo specjalistę od PR i naprawdę spore OC. 

A znam i taką firmę o której fuck-upie świat zapomniał. 

Dlaczego może tak się stać?

- bo jakaś firma zrobiła instalację po kosztach

- bo pan Zdzisiu powiedział, że tak będzie dobrze

- bo ktoś użył innych elementów niż te z projektu

- bo któryś używany element (np. agregat nie był już na tyle sprawny)

- bo po prostu – Państwa firma się rozrosła, a wcześniej nikt tego nie przewidział.

 

 

Kontynuując temat źle dobranej instalacji – jakie są skutki każdy widzi. Tego nie odczujemy dzisiaj, może jutro też nie. Ale w perspektywie lat prowadzenia przedsiębiorstwa należy bezwzględnie eliminować bezproduktywne koszty takie jak te generowane przy stratach energii elektrycznej czy cieplnej. Spotkaliśmy się na konferencji „Przedsiębiorca z Klimatem”. Myślę, że to zobowiązuje do rozważenia kwestii związanych nie tylko z efektywnością ekonomiczną, ale też ekologiczną. 

 

Możemy przeprowadzić audyt energetyczny ze szczególnym uwzględnieniem systemu zasilania w energię elektryczną, możemy wprowadzić zalecane zmiany i np. kupić niewielki agregat prądotwórczy. Możemy też uwzględnić nasze przyszłe potrzeby dzisiaj i zostawić miejsce na to, czego będziemy potrzebowali za chwilę.

 

 

Co proponujemy w Prototypowni? 

Jesteśmy jedynym producentem w Polsce obciążnic elektrycznych – urządzeń pozwalających na pełne sprawdzenie systemu zasilania przy symulacji obciążenia, szczegóły znajdą Państwo w naszych materiałach promocyjnych.

Do naszych badań stosujemy wysokiej jakości sprzęt pomiarowy, chciałam nawet dzisiaj zabrać kamerę termowizyjną i nasz analizator jakości zasilania, ale wypożyczyła je jedna z większych firm projektowo-budowlanych do sprawdzenia budowy jednego z większych Data Center w PL. 

Na co dzień konstruujemy układy SZR charakteryzujące się potrójnymi zabezpieczeniami rozruchu, łączące np. 2 niezależne przyłącza do sieci i 4 agregaty prądotwórcze. Proponujemy rozwiązania umożliwiające wpięcie dodatkowego, wynajętego agregatu w ciągu 2 minut i bez zwykle wymaganych uprawnień. 

 

Kogeneracja? 

 

Budujemy agregaty do zadań specjalnych: ostatni projekt – agregat prądotwórczy z falownikiem zasilający i sterujący przepompownią wody celem podlewania uprawy rolniczej. 

 

 

Zapraszam do obejrzenia filmiku informującego co robimy na co dzień.

 

 

 

Inspiratornia

Inspirują nas nowe wyzwania
i projekty specjalnie dopasowane
do potrzeb naszych Klientów.
Działamy tak, żeby w krótkim czasie
wyjść na przeciw oczekiwaniom
i stworzyć rozwiązanie
szyte na miarę.

Dane Rejestrowe

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko 

prototypownia@prototypownia.com.pl

Kontakt

http://www.prototypownia.com.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sprawy pilne technicze: +48 605 955 129

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

AWARIA?

Zadzwoń.
Rozwiązanie Twojego problemu
znajdziemy najszybciej jak będzie
to możliwe.

Działamy na terenie całej Polski.