Synchronizacja agregatów prądotwórczych

Z technicznego punktu widzenia jest to skomplikowane zagadnienie pozwalające na równoległą pracę agregatów prądotwórczych, które polega na zsynchronizowaniu w czasie takich parametrów jak prędkość obrotowa, częstotliwość, kierunek wirowania i przede wszystkim - na idealnym zgraniu czasowym sinusoid napięć.

Z punktu widzenia użytkownika i potencjalnego użytkownika synchronizacja agregatów - czyli połączenie kilku agregatów do dostarczania mocy dla 1 odbiornika - niesie za sobą konkretne wartości ekonomiczne i ekologiczne. 

W jaki sposób najprościej opowiedzieć o synchronizacji agregat-agregat i n*agregat? 

 

Wyobraź sobie, że zapotrzebowanie Twojej firmy na moc czynną wynosi 200 kW. Potrzebujesz systemu zasilania gwarantowanego, kupujesz więc agregat z lekkim zapasem mocy, powiedzmy 220 kW. 

Kiedy nie ma zasilania z sieci wyłączasz część świateł, klimatyzację, zwykle nie uruchamiasz części maszyn, chociaż bywa i tak, że musi działać każdy, albo prawie każdy element. 

 

Albo zmieńmy sytuację, Twoja firma 2 lata temu pobierała 60 kW i posiadasz agregat 70 kW, ale sytuacja nabrała rozpędu i teraz Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi skokowo 200. 

 

Albo masz kilka oddziałów terenowych, każdy podczas braku zasilania z sieci jest w stanie ograniczyć swoje zapotrzebowanie do 40 kW. Chociaż zdarza się i tak, że całą dostępną moc przydałoby się przetransportować do głównej siedziby...

 

 

Z każdej takiej sytuacji jest wyjście, które nie wymaga wymiany agregatu prądotwórczego na większy i nie niesie za sobą większego, często nieuzasadnionego spalania paliwa czy niepotrzebnych kosztów związanych z zakupem generatorów prądu o dużych mocach. Rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie jedynie części dostępnej mocy (i co się z tym wiąże - mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi), a kiedy zachodzi taka potrzeba płynne włączenie dodatkowego źródła energii o takiej samej charakterystyce napięciowej - czyli dodatkowe źródło energii elektrycznej dostępne do jednoczesnego wykorzystania dla tej samej grupy odbiorników. 

 

Co to jest i co daje synchronizacja agregatów prądotwórczych?

 

Przede wszystkim możemy zsynchronizować dowolną liczbę różnych lub podobnych agregatów prądotwórczych, do tej pory zdarzyło nam się synchronizować 40 szt. do pracy osobnej lub w dowolnej konfiguracji. 

Każdy synchronizowany agregat musi mieć specjalny sterownik - który możemy zamontować w niemal każdym generatorze prądu, w dowolnym momencie jego cyklu życia.

Agregaty prądotwórcze do synchronizacji mogą mieć różne moce, silniki, prądnice itp., synchronizujemy napięcie, częstotliwość i kilka innych parametrów, niezależnie od producenta agregatu. 

Synchronizacja pozwala na "zapas" energii elektrycznej z drugiego agregatu dostępny do wykorzystania nawet przez 1 odbiornik (np. specjalistyczna maszyna z silnikiem o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną).

Synchronizacja agregatów prądotwórczych stanowi redundantny system zasilania i może być wykorzystana np. w przypadku większego obciążenia podstawowego generatora prądu.

Synchronizacja polega na możliwości uruchomienia jednego lub wielu agregatów prądotwórczych jako jedno źródło zasilania. Tutaj rachunek kosztów eksploatacyjnych jest prosty: możemy uruchomić jeden silnik o małej pojemności, a w razie potrzeby automatycznie uruchomią się kolejne - nie ma więc problemu podtrzymywania działania agregatu z silnikiem o wysokiej pojemności w przypadku niskiego wykorzystania energii elektrycznej.

Agregaty zsynchronizowane można łatwo przetransportować w lokalizację o najbardziej kluczowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną i po prostu połączyć do najbardziej istotnego odbiornika.

 

 

Jeśli zajmujesz się wynajmem agregatów prądotwórczych, lepiej jest mieć kilka zsynchronizowanych małych agregatów niż jeden duży. Można wynajmować te mniejsze, a w ofercie zamieścić również mocniejszy generator, składający się z kilku zsynchronizowanych. Transport i załadunek też nie stanowią wtedy aż takiego problemu... ale pewnie o tym wiesz, skoro wpisałeś w wyszukiwarkę "Synchronizacja agregatów prądotwórczych" :) 

 

 

 

Inspiratornia

Inspirują nas nowe wyzwania
i projekty specjalnie dopasowane
do potrzeb naszych Klientów.
Działamy tak, żeby w krótkim czasie
wyjść na przeciw oczekiwaniom
i stworzyć rozwiązanie
szyte na miarę.

Dane Rejestrowe

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko 

prototypownia@prototypownia.com.pl

Kontakt

http://www.prototypownia.com.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sprawy pilne technicze: +48 605 955 129

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

AWARIA?

Zadzwoń.
Rozwiązanie Twojego problemu
znajdziemy najszybciej jak będzie
to możliwe.

Działamy na terenie całej Polski.