Case Study: synchronizacja agregatów prądotwórczych - 2x 500kVA

Na czym polega synchronizacja agregatów prądotwórczych? O tym mogli Państwo przeczytać w poprzednim artykule. Teraz pora na zdanie realizacji z jednego z naszych ostatnich projektów związanych z synchronizacją agregatów prądotwórczych

 

problem: posiadany przez Inwestora agregat prądotwórczy wytwarza zbyt mało energii elektrycznej w stosunku do aktualnych i prognozowanych potrzeb produkcji
sytuacja zastana: agregat prądotwórczy Volvo Penta o mocy 500 kVA, aktualne zapotrzebowanie: 600 kW, plany rozwoju: wzrost produkcji o 50% w ciągu najbliższych 4 lat
koncepcja początkowa Inwestora: kupić nowy agregat prądotwórczy o mocy 2x większej niż obecny, sprzedać używany agregat VOLVO 500 kVA z 2013r. (możliwość uzyskania 40-50% ceny, za którą agregat ten został zakupiony)
lokalizacja: Polska, garbarnia skór współpracująca z jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm zajmujących się galanterią skórzaną

 

Przyjęło się, że naturalną koleją rzeczy jest wymiana starych maszyn na nowe - nowsze, sprawniejsze, pracujące z większą mocą (w tym przypadku: wytwarzające większą moc).
Czy jednak w dzisiejszych czasach "wymiana na nowe" agregatu prądotwórczego niesie za sobą wyższą wartość ekonomiczną i ekologiczną? 

 

Załóżmy, dla celów tego artykułu, że Inwestor zakupił agregat prądotwórczy Volvo 500 kVA w 2013 za 120 tys. PLN netto wraz z niewielką instalacją. W chwili obecnej Inwestor ma możliwość sprzedać ten agregat za ok. 60 tys. PLN. Aktualne potrzeby na obiekcie to 600 kW, jednak prognozując szybki wzrost Inwestor chce zainwestować w agregat prądotwórczy o mocy 1MW.  Aktualna cena agregatu prądotwórczego o mocy 1MVA wynosi ok. 100 tys Euro netto, więc znacząco ponad 400 tys. zł netto. Dla potrzeb tego artykułu przyjmijmy równe 460 tys. Załóżmy, że instalacja tego agregatu wraz z układem SZR i obudową kontenerową lub układem wydechowym w agregatorni kosztowałaby 80 tys. 

Załóżmy, że obecnie agregat prądotwórczy na silniku VOLVO 500 kVA kosztuje 150 tys. PLN netto. O ile procent spadnie cena zwiększenia instalacji zasilania gwarantowanego w przypadku kiedy Inwestor zdecyduje się na synchronizację?

 

Cena agregatu prądotwórczego w przypadku wymiany na większy model: 460 - 60 (ewentualny zysk ze sprzedania używanego agregatu prądotwórczego) = 400 tys PLN netto. Cenę instalacji potraktujmy jako odrębną usługę.

Koszt zespołu agregatów prądotwórczych: 120 (poniesione w 2013 r.) + 150 za drugi taki sam kupiony w 2016 = 270 tys PLN netto.  Cena instalacji i synchronizacji agregatów prądotwórczych? Zbliżona do ceny instalacji agregatu 1 MVA, bez kosztów związanych z demontażem i transportem używanego agregatu prądotwórczego. Ile procent zaoszczędził Inwestor?

 

Jakie korzyści ekonomiczne i ekologiczne niesie synchronizacja agregatów prądotwórczych (synchronizacja agregat-agregat) dla tego Klienta docelowego?

  1. Koszt całkowity mniejszy o ponad 100 tys. PLN w stosunku do pierwotnego planu

  2. Inwestor planuję znaczące zwiększenie produkcji, a co za tym idzie zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Dalszy rozwój produkcji nie zakłóci obecnego planu energetycznego i nie wymusi wymiany agregatów prądotwórczych. Szafę synchronizacyjną zaprojektowaną i zbudowaną przez PROtotypownię można dowolnie rozbudować o kolejny agregat prądotwórczy (zastosowanie budowy modułowej szaf synchronizacyjnych).

  3. Agregat prądotwórczy i układ SZR zostały przystosowane do aktualnych potrzeb zakładu produkcyjnego, nie wymagają więc żadnych zmian kadrowych. Szkolenie z obsługi agregatów prądotwórczych i ich synchronizacji zostało wykonanie w cenie. 

  4. W przypadku mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną Inwestor może, ale nie musi, korzystać z obu agregatów. W związku z tym zwiększa się ekologiczna wartość rozwiązania (mniejsze zużycie paliwa, mniejsze zużycie części maszyn, mniejsza awaryjność agregatów prądotwórczych).

Inspiratornia

Inspirują nas nowe wyzwania
i projekty specjalnie dopasowane
do potrzeb naszych Klientów.
Działamy tak, żeby w krótkim czasie
wyjść na przeciw oczekiwaniom
i stworzyć rozwiązanie
szyte na miarę.

Dane Rejestrowe

Prototypownia Błażej Flaszyński
NIP 556 246 88 57                     
REGON 341575920

ul. Kasztanowa 6A/1 lok.22
64-542 Młodasko 

prototypownia@prototypownia.com.pl

Kontakt

http://www.prototypownia.com.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sprawy pilne technicze: +48 605 955 129

   +48 
   +48 61 307 17 79
   +48 61 666 07 38

AWARIA?

Zadzwoń.
Rozwiązanie Twojego problemu
znajdziemy najszybciej jak będzie
to możliwe.

Działamy na terenie całej Polski.